Várható szállítási idő kiválasztása
Hasznos linkek:
A kategóriáról:
Milyen laptopot érdemes venni?
Nem tudod milyen laptopot vegyél?
Első körben érdemes meghatároznod, hogy mire, milyen gyakran és hol - többnyire otthon vagy munkában, iskolában - szeretnéd használni a laptopot. Nem mindegy továbbá, hogy egyszerű böngészgetésre, internetezésre, táblázatkezelésre vagy esetleg grafikai/vágási munkákhoz, komolyabb játékokhoz szeretnéd használni a notebooko-ot.
Ha szeretnél gyors, magas teljesítményű gépet vásárolni, akkor érdemes elsősorban a CPU, tehát a Central Processing Unit = a (mikro) processzor sebességét megnézned. Jelenleg két gyártó kínálatából választhatsz: az Intel és az AMD többféle processzort kínál. Az Intelhez tartoznak a következők a sebesség alapján növekvő sorrendben Atom, Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 és Core i7. Az AMD-nél ezeket találhatod: E1, E2, A4, A6, A10, a12. Az AMD vagy Intel kérdés kicsit olyan, mint az Apple vagy Microsoft. Megosztó téma, mindenki voksoljon saját felhasználói igényei alapján.
A következő fontos fogalom a RAM, tehát a Random Acces Memory, ami a véletlen hozzáférésű memóriát jelenti. Itt tárolja a géped, az operációs rendszered és az alkalmazásaid az éppen használt adatokat, hogy azokat a processzor gyorsan elérje. A legtöbb számítógépnél és laptopnál lehetséges a RAM modulok számának növelése egy bizonyos határig. Ha átlagos felhasználó vagy 4GB RAM alapvetően elég, de ha pl. gamer vagy profi felhasználó vagy, javasoljuk a 8-16GB RAM-ot.
Fontos kérdések még a kijelző mérete és a képernyő felbontása. Annak függvényében, hogy mire szeretnéd használni a laptopot választhatsz kis, könnyen hordozható gépet 10”-os kijelzővel (netbooknak nevezzük a 11,6”-ig) de vannak szuper, grafikai munkákra is alkalmas laptopok 17,3” -os kijelzővel. A nagyobb kijelző párhuzamosan nagyobb súlyt is jelent természetesen, így hordozni ezeket már nem olyan kényelmes.
Felbontás tekintetében ugyancsak igényeidnek megfelelően érdemes választani, manapság a legtöbb notebook már HD (1366x768) vagy Full HD (1920x1080) felbontást kínál. Ha munkád/hobbid során nagyon fontos, hogy minden apró részletet láss a kijelzőn, akkor a betekintési szöget is figyelembe kell venned és inkább tágabb akár 178° betekintési szögű laptopot választanod. Ilyenkor jobb TN panel helyett IPS paneles gépet vásárolni.
Laptopot vehetsz operációs rendszerrel vagy anélkül is. Könnyebbséget jelenthet - ha nem értesz hozzá és egyből szeretnéd használni – ha már egy operációs rendszerrel ellátott notebook-ot vásárolsz. A HDD (Hard Dish Drive) vagy SSD (Solid State Drive) gyakorlatilag a háttértárat jelölik. Ezeken tárolódik az operációs rendszer és minden fájl, amit lementesz a gépedre. Többnyire az SSD-k gyorsabbak, de kisebb a tárolókapacitásuk és a HDD-k előnye pedig a nagyobb tárolóhely.
A fentiek alapján megkülönböztethetünk netbookokat, otthoni laptopokat, irodai laptopokat vagy gamer laptopokat. Érdemes mindig saját specifikus igényeid szerint kiválasztani az új eszközt. A legtöbb weboldaldalon rá tudsz szűrni bizonyos jellemzőkre, például a márka, processzor típus, operációs rendszer, memória kapacitás, árkategória, felbontás stb.. Nem kell tehát megijedni, csupán időt kell szánni a választásra és tájékozódni.