Megjegyzés: Ez a leírás automatikusan le lett fordítva magyarra.
Szent Lukács, Krím és Szimferopol érseke faragott ikonja.
Tömör fából készült szobor. Félköríves keret veszi körül, gazdagon díszített, az ikonfába faragott. Felhasznált fa: dió, tölgy, cseresznye, palatin.
Doktor Szent Lukács, a krími érsek a 19. században született, a 20. században az örökkévalóságba szállt, és a mai napig csodákat tesz:
Krími Szent Lukács Felix Voino-Iasenetki családjában született a kelet-krími Kestben 1877. április 27-én, Valentin névre keresztelve.
Nagy művészi tehetsége miatt beiratkozott a kijevi Művészeti Akadémiára, amelyet aztán otthagyott, hogy orvost tanuljon a Kijevi Egyetemen.
1904-ben, az orosz-japán háború idején Valentin a Távol-Keletre ment, és sebészként dolgozott. Itt ismerkedett meg leendő feleségével, Anna Vasziljevna Lanskaiával is. Összeházasodtak és négy gyermekük született.
Szent Lukács nem hajlandó megműteni anélkül, hogy imádkozott volna az Istenszülő ikonja előtt, amelyet ő maga helyezett el a műtőben. Valamint a tényleges műtéti beavatkozás előtt jóddal (fertőtlenítő oldattal) jelöli meg a betegeket a kereszt jegyében.
Nagyszámú és változatos sebészeti beavatkozást hajtott végre, és különösen a szemsebészetben figyelték meg, trachoma (a szemhéjak belső felületének érdesedését okozó fertőzés) esetén szaruhártya-transzplantációt végzett. 1946-ban elnyerte az orvosi Sztálin-díjat.
Felesége korai halála után Krími Szent Lukács válaszolt a papi felhívásra, 1921. január 26-án diakónussá, február 2-án pedig pappá szentelték. Ezután szerzetesi pályára lépett (a Lukács nevet vette fel a Szent evangélista, akit követett apostoli munkájában és a testek és lelkek gyógyításában).
Mivel keresztény hitet vallott, kivizsgálták, letartóztatták és bebörtönözték, majd 11 évre száműzetésbe küldték Szibériába és a Szovjetunió más területeire. Továbbra is szerény körülmények között él, minden keresetét a szegényeknek vagy hadiárváknak ajánlja fel.
1942-ben javult az orosz ortodox egyház helyzete, és Szent Lukácsot Szimferopol és Krím érsekévé nevezték ki. A következő 15 évben a templomok újranyitásáért és a vallásüldözés megszüntetéséért kampányolt.
1961. június 11-én, 84 évesen átadta magát Istennek, majd 1996. március 17-én, a szentté avatási folyamat keretében, közel 40 ezer ember jelenlétében exhumálták földi maradványait. A csontok kellemes szagot árasztottak, és a szívét sértetlennek találták. Három nappal később, március 20-án ereklyéit a szimferopoli Szentháromság-templomba szállították.
A 2012. szeptember 28-29-i munkaülésen a Román Ortodox Egyház Szent Szinódusa úgy döntött, hogy 2013-tól kezdődően a román ortodox keresztény naptárba beépíti Lukács Szent Hierarchára, a krími érsekre való megemlékezést a június 11-i ünnepnap, a keresztény hierarcha és orvos modellje, aki már sok ortodox egyházban nagy tiszteletnek örvend.
Az ikont színtelen lakk védi, amely kiemeli a fa színét és textúráját.
Tekintettel arra, hogy az ikonok egyenként, tömör fából készülnek, a fa méretében, színében és textúrájában kis eltérések lehetnek, minden példány egyedi.