Otthoni számítógép vagy munkaállomás kiépítésekor a kijelzőválasztás a megjelenítés kulcsa, ezért összegyűjtöttünk pár fontos szempontot, mire is érdemes figyelnünk, mi alapján válasszunk monitort.
Méret és felbontás
Nem csak a méret a lényeg! Elsődleges persze a kijelző mérete, de ne felejtsük el, hogy a képminőség is roppant fontos, ezért törekedjünk megtalálni a közös halmazt igényeink, a teljesítmény és a pénztárcánk vastagsága között. Ennél a pontnál érdemes felmérni, hogy ténylegesen mekkora helyünk van a termék elhelyezésére, mekkora a szoba, mekkora az asztal. Hiába szeretnénk egy 27”-os monitort, ha a 24”-osnál nem tudunk méretesebbel megbirkózni. Pláne, ha két kijelzőt szeretnénk üzemeltetni, hogy szélesebb rálátásunk nyíljon a világra, rögvest szembesülünk a helyszűkével.
A méret mellett a felbontás sem elhanyagolható faktor. A méretet már kiválasztottuk, tehát tovább tudunk lépni a képélesség mezejére, ahol nagyon nem mindegy, hogy mit képes elővarázsolni a készülék. HD, Full HD, Quad HD? Ár/érték arányban minél élesebb és pontosabb képet szeretnénk kapni, annál mélyebben kell a tárcánkban keresgélni, pláne, ha nagyobb méretű termékre vágyunk. Például egy Full HD felbontás nem csak a képélesség miatt fontos, de magán a kijelzőn is több hely marad az ikonoknak, több ablakot tudunk futtatni, tehát nem elég, hogy mesés a képpontok összhatása, de helytakarékosabb is.
A panel típusa
Ha az alcím hatására csúsztatott zsalus kockaházak jelentek meg a szemed előtt, ráadásul monitort is tervezel venni a közeljövőben, akkor feltétlenül olvass tovább! 🙂
TN panel vagy VA, netán IPS? Felhasználási módtól és ízléstől is függ. Ki mire vágyik, mit tart fontosnak – az árat vagy a látványt? Egy pár sorban leírjuk, hogy lényegében miről is van szó:
A TN panel a legolcsóbb és legelterjedtebb LCD típus. Ha külön nincs kiemelve, akkor valószínűleg TN panellel rendelkezik a kijelzőnk. Gyorsabb válaszidejük van és támogatják a magasabb frissítési rátát, tehát a gamer szekciónak tökéletes választás, pláne ha már a 3D is elérhető lehetőség. A megjelenített színek és a betekintési szög azonban nem olyan szintet képvisel mint az IPS.
A VA panel igazából középkategóriának tekinthető. Jobban bánik a színekkel, mint a TN panel, és a fekete árnyalata felülmúlja nem csak a TN, de az IPS panel fekete szekcióját is. A betekintési szög itt is gyengébb mint a nagy testvérnél.
A legdrágább opciót üdvözölhetjük az IPS panel esetében, de a színek, a megjelenítés és a betekintési szög tekintetében nem hagy maga után kívánni valót. A vérbeli gamereknek a lassabb válaszidő és a gyengébb frissítési ráta miatt a TN panel marad megoldásként, de aki megteheti és szép képre vágyik az ne habozzon az IPS felé tekinteni. Egy kis összegzést láthattok a következő videóban, ahol az Asus PG279Q is megjelenik.
Végezetül ejtsünk néhány szót a Super PLS-ről is: a Samsung előállt egy saját fejlesztésű panellel, amelyet 2010 decemberében jeleztek a nagyérdeműnek, és bár a Super PLS-t (plane to line switching) a szakma az IPS egy variánsaként jellemzi, mégis különbözik a fentiektől. Képe kiemelkedő, teljesítményét dicséret illeti és minősége újabb döntés elé állít minket! Mindenképp érdemes rá vetni egy pillantást, a minőséget jól jellemzi, hogy a cikk írásakor a Super PLS technológiával rendelkező LS24F350FH LED monitor 22 értékelés alapján 4.73-as átlaggal rendelkezik… 🙂
Képfrissítési frekvencia
A komolyabb érdeklődők már a frissítési rátát is ellenőrzik a teljesítmény elemzése közben: 60 Hz, 120 Hz? Mi is ez? Röviden arról van szó, hogy egy 60 Hz-es képfrissítési ráta esetében 60 kép kerül megjelenítésre másodpercenként, még abban az esetben is, ha a játék amivel éppen kiélezett versenyben vagyunk 100 FPS-re van állítva, csupán 60 képet láthatunk. 120 Hz-el már igazán élvezhető gamer szekvenciába érünk, és itt képes a kijelző a 3D élvezhető megjelenítésére is. A magasabb frissítési ráta viszont többnyire csupán a TN panel esetében jelenik meg, tehát ha komolyabban szeretnénk játszani akkor újabb választás előtt állunk: TN vagy IPS.
Ne húzd be a függönyt…
Az állandóan a gép előtt dolgozó/játszó réteg gyakran küzd azzal a problémával, hogy nappal is be kell sötétítenie a szobában, ha a kijelzőre tűz a bejövő napfény. Egész nap sötétben ücsörögni hosszú távon nem kellemes, úgyhogy érdemes olyan monitort választani, ami minél kevesebb fényt ver vissza. Ez az úgynevezett anti-glare réteg többnyire fólia formában kerül felhelyezésre és a külső környezet képének tükröződését hivatott csökkenteni.
…és ne törd ki a nyakad sem
Számos esetben szükség lehet a monitor mozgathatóságára, a döntési szögének kihasználására. Ezér nagyon fontos, hogy mire képes a szerkezet és milyen stabil a talp és panel közötti illesztés. 5-10 fokban dönthető monitorok már nagyjából használhatónak mondhatóak, de érdemes legalább 15 fokban dönthető és billenthető monitort választanunk. Ez természetesen a felhasználás módjától is függ, például nem mindegy, hogy fali konzolra tesszük-e a monitort vagy asztalra. Előbbinél jellemzően a negatív döntési szög a fontos, míg utóbbinál inkább az ellenkező irány.
HDMI, DVI, VGA, USB, WTF?
A fenti tulajdonságokon kívül a legfontosabb, hogy legyen elég mennyiségű és minőségű ki- és bemenet a monitoron. A legjobb, ha a jelenleg használt szabványok közül mindegyikkel rendelkezünk. Jelenleg a HDMI és a DVI szabvány a legelterjedtebb. Nem magyarázzuk túl: átlagos vagy fél-professzionális felhasználás esetén a HDMI és a DVI kábel által nyújtott képminőség gyakorlatilag megegyezik, bár hozzáértők szerint a DVI azért mégis jobb kicsit. A legnagyobb különbség, hogy a HDMI kábel képes hangot is továbbítani, de amíg nem TV-t használunk megjelenítőként, vagy nincs beépített hangszórója a monitorunknak, addig igazából ez sem kardinális kérdés. A VGA csatlakozás az utolsó utáni esélyünk legyen: ez egy nagyon régi szabvány, a legtöbb videokártya már nem is támogatja, sokkal rosszabb minőségű képet kapunk, mint bármilyen más megoldás esetén. Ráadásul analóg, nem pedig digitális, ez pedig analóg-digitális jelek konvertálásával és egyértelmű minőségvesztéssel jár.
Ne feledjük el, hogy a választásunkkal eldöntjük, hogy milyen kép nyíljon a nagyvilágra… böngéssz hát célratörően és találd meg az igazit! 🙂